Awards and Honors

The scholarship and leadership of UA students, faculty and alumni are honored each April during Honors Week. UA’s colleges, schools, and departments hold special events and activities during the week, a tradition since the early 1900s. The Department of Civil, Construction and Environmental Engineering recognizes student and alumni achievement with several awards.

The Department of Civil, Construction and Environmental Engineering 2016 Awards

 

Order of Engineer

Hunter Albea
Nick Allen
Jon Braden Atkinson
Whitfield Broughton
Blair Butler
Sara Cary
David Coggin
Kirk-Irwin A. Corpuz
Taylor James Cox
Tabitha Cruickshank
Daniel E. Doucet
Christopher M. Erwin
Joseph Ferrell III
Kendall Foertsch
Alexander Rae Fraser
Brennan Sarah Glynn
Brandon Michael Hill
Cas Holley
Logan Holley
Jacob Howell
Joseph Warren Jacobs
Daniel Harless Johnson
David Erik Kristopher Jorgensen
Preston Jutte
Alexandria Key
Jontrey King
Joshua David Larson
Justin Michael McGee
Jordan Elizabeth Meier
Tyler Meseck
Andriana Jymmese Mickens
Derrick Molina
Joseph Chase Naylor
Shelby Nesmith
James New
Sidney Jean Reynolds
Peter Schmidt
Raney Sledge
Halle Thomas
Andrew Tomiczek
John Carrol Turner

Departmental Academic Honors

Seniors

Blair Butler
Nathan Campbell
Dylan Coley
Michael Dunn
LizAnne Espy
Bethany Fury
Matthew Haeussler
Ethan Hoder
Logan Holley
Caleb Paul
Peter Schmidt
Andrew Tomiczek
Kevin Borden
Cassidy Holley
Madison Kamman
Charlotte Sheridan
Zachary Griffin
Rachel Ramey
Matthew Ernst
William Kearley
Alexander Chase
Roxanne Bowers
Benjamin Tibbs
Lillian Brister
Emily Gould
Kendall Foertsch
Sam Spector

Juniors

Turner Arndt
Evan Brannon
Nathan Butler
Brian Carman
Aaron Miller
Catherine Prindle
Rachel Robinson
Madden Sciubba
Samuel Baker
Dason Maloney
Emma Clements
William Griffith

Outstanding Architectural Engineering Senior

Dalton Clark

Josiah Gorgas Award for Outstanding Civil Engineering Senior

Logan Holley

Outstanding Construction Engineering Senior

Tyler Meseck

Outstanding Environmental Engineering Senior

Charles Barber
Alex Chase

Outstanding Architectural Engineering Junior

Sam Baker

Edgar Boyd Kay Award for Outstanding Civil Engineering Junior

Michael Dunn
Dylan Coley

Outstanding Architectural Engineering Sophomore

Daylan Kilic

George J. Davis Award for Outstanding Civil Engineering Sophomore

Aaron Miller

Outstanding Construction Engineering Sophomore

Patrick Dunleavy

Outstanding Environmental Engineering Sophomore

Hayden Willis

Civil Engineering Outstanding Ph.D. Student

Tu Ho

Bibb Graves Award for Outstanding GTA Assistant

Shane Crawford

Donald H. McLean Civil Engineering Professor of the Year Award

Dr. Derek Williamson

UA ASCE Student of the Year Award

Amanda Solt

The Associated Builders and Contractors of Alabama Student Leadership Award

Alex Chase

The Student Engineers in Action Humanitarian Leadership Award

Tyler Lamparter

Liz Crawford Memorial Student Service Award

Pratheeeksha Premraj

Capstone Engineering Society Outstanding Architectural Engineering Student Award*

Dalton Clark

Capstone Engineering Society Outstanding Civil Engineering Student Award*

Blair Butler

Capstone Engineering Society Outstanding Construction Engineering Student Award*

Jordan Meier

Capstone Engineering Society Outstanding Environmental Engineering Student Award*

Charlotte Sheridan

Engineering Council of Birmingham’s Architectural Engineering Undergraduate Student of the Year*

Samwel Zephaniah

Engineering Council of Birmingham’s Civil Engineering Undergraduate Student of the Year*

Emily Gould

Engineering Council of Birmingham’s Construction Engineering Undergraduate Student of the Year*

Tyler Meseck

Engineering Council of Birmingham’s Environmental Engineering Undergraduate Student of the Year*

Alex Chase

ABC Alabama Excellence in Construction Award

First Place

GE Aviation Project – Nick Woychak, 2011 graduate

National ABC Alabama Excellence in Construction Merit Award

First Place

Chad Patterson, 2007 graduate

Keith Woodman Award

Lt. Jennifer A. Elliot, BSCE ’06

Distinguished Departmental Fellows

Kimberly McMurray
Dr. Michael Triche
Tim Leopard

Outstanding Construction Engineering Junior

Dason Maloney
Turner Arndt

Outstanding Environmental Engineering Junior

Nathan Butler
Nathan Campbell

*Not a Departmental Award